Moja Przyroda
Moje ulubione zwierzęta i rośliny
Charakterystyka
- Wygląd zewnętrzny
- Obie płci ubarwione są jednakowo. Upierzenie mają niebieskawoszare z niebieskofioletowymi plamami o metalicznym połysku na bokach szyi, na wierzchu ramieniowej części skrzydeł dwa podłużne ciemne pasy. Biały kuper. Skrzydła od spodu białe, z wąskim, ciemnym tylnym brzegiem, co jest dobrze widoczne w locie. Na końcu ogona ciemny pasek. Oczy czerwone, dziób wąski, ciemnoszary z białą woskówką.
- Gołębie miejskie są polimorficzne: część osobników (ok. 10%) jest ubarwiona identycznie lub podobnie jak gołębie skalne, a pozostałe są w różnym stopniu melanistyczne lub wykazują inne cechy wynikające m.in. z krzyżowania się z gołębiami hodowlanymi. W porównaniu do dzikich gołębi skalnych, gołębie domowe mają krótszy i masywniejszy dziób oraz większą woskówkę.
- Rozmiary
- Długość ciała ok. 31–36 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 63–69 cm
- Waga
- ok. 300 g
- Głos
- Gruchanie – głębokie, dudniące gruu, młode gołębie piszczą – domagając się karmienia (nawet gdy już są wypierzone i latają w obecności gołębi dorosłych)
- Długość życia
- Średnio 3 lata.
Środowisko
Skalne ściany zarówno na morskich wybrzeżach, jak i równinach czy górach. Forma miejska synantropijna, licznie zamieszkuje miasta, traktując ściany budynków w ten sam sposób jak forma dzika skalne stromizny. Unika zadrzewień.
Pożywienie
Różnego rodzaju nasiona i owoce (w mieście odpadki), również żołędzie, jagody oraz drobne ślimaki. Żeruje na skałach, terenach pokrytych piaskiem lub niską roślinnością zielną. Odchody gołębia zawierają 5% azotu, 2,25% fosforu, 2,7% wapnia oraz 30,8% substancji organicznych[5].
Lęgi
Okres lęgowy u gołębi miejskich trwa praktycznie przez cały rok, mniejsze natężenie zachowań godowych ma miejsce jedynie w grudniu i styczniu. Maksymalnie 8 lęgów w roku. Gniazdo: z reguły gniazduje w koloniach, w skalnych szczelinach i niszach. W mieście w zagłębieniach ścian budynków. Gniazdo stanowi mała sterta bezładnie ułożonych gałązek.
- Jaja
- Samica składa 2 białe jaja z lekkim, zielonkawym połyskiem.
- Wysiadywanie
- Jaja są wysiadywane przez okres ok. 17 dni przez oboje rodziców, lecz udział samicy jest znacznie większy.
- Pisklęta
- Młode wykluwają się po 16–19 dniach, opuszczają gniazdo po 35–37 dniach.
-
Para gołębi skalnych w Lublinie
-
Gołębie skalne w Ogrodzie Saskim w Lublinie
Status i ochrona
Liczny w miastach, pospolity. W Polsce na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt objęty ścisłą ochroną gatunkową, z wyjątkiem formy miejskiej urbana, która objęta jest ochroną częściową[6] (na podstawie poprzedniego rozporządzenia do roku 2011 cały gatunek był objęty ochroną ścisłą[7]).
Rasy gołębia domowego
Gołębie rasowe zostały podzielone na dziewięć grup: uformowane, brodawczaki, kuraki, dęte, barwne, turkoty, strukturalne, mewki, lotne.